Každopádne trocha nánosu na grile asi nikoho nerozhodí a ku grilovaniu proste patrí. Nikoho by nenapadlo gril po každom použití namáčať do odmasťovacieho kúpeľa a drhnúť do biela. Pozostatky z minulej grilovačky sa po zapálení grilu zvyčajne vypália skôr, než plameň klesne, a môžete pristúpiť k nakladaniu jedla.
I tak je potrebné dodržiavať niektoré hygienické zásady a občas tiež gril vyčistitť a na to budete potrebovať:
Ak máte gril elektrický, väčšinou vám stačí po použití ho otrieť a je zase pripravený na použitie. Plynové a klasické grily to majú trochu zložitejšie, ale zase znesú hrubšie zaobchádzanie.
Gril na drevené uhlie sa najlepšie čistí, keď je ešte teplý. Nános môžete zotrieť drôtenou kefou a dočistiť drôtenkou, prípadne odmastiť čistidlom na grily. Ak používate misky na odkvapkávajúci tuk, poriadne ich vydrhnite alebo vymeňte. Skazený tuk v nich by vám mohol výrazne znechutiť pečené jedlo.
U plynového grilu je dôležité čas od času proiadne vyčistiť vnútro, horáky a vetracie klapky grilu od mastnoty a usadenín. Nepoužívajte ostré predmety, stačí mydlová voda a handra. Keď gril vychladne, dočistite otvory na odtok tuku – musia byť za každých okolností voľné.