Pračlovek si sedel nad mamutom, žul kus surového mäsa
a premýšľal, či by to nešlo nejako inak.

O niekoľko generácií neskôr sedel pračlovek pri ohni, žul výborný medium-rare steak z mamuta a hovoril si, aký je ten gril vlastne skvelá vec.

Slávne začiatky

Opekanie je najstarším spôsobom úpravy jedla. Podľa všetkého to začalo tým, že v praveku sem-tam horela step. Naši prapredkovia neboli príliš vyberaví – zjedli, čo našli, aj keď to bolo mŕtve pár dní a zľahka očmudené. A pretože sa takéto jedlo dobre žulo, dobre chutilo, v pravekej hlave vznikla myšlienka dopriať si to každý deň.

Od tej doby začali byť naši predkovia až nechutne vyberaví. Ono totiž také dobre urobené mäso je celkom veda. A tak celé generácie chlapov opekali, piekli a grilovali a pokúšali sa zistiť, či je divé kura lepšie na bukovom alebo brezovom dreve. Zatiaľ čo sa venovali tejto bohu a žalúdku milej činnosti, ich ženy vynašli rozvarené obilie, džús z korienkov a diétu.

Mäso na chlapský spôsob

Aj napriek vzostupu pochybných alternatívnych metód, ako varenie vo vode, pare, dusenie v omáčke či so zeleninou, chlap zostal chlapom a ako lovca inštinktívne a neodolateľne ho to ťahá k poriadnemu kusu mäsa zadymeného ohňom.

Pravý chlap proste potrebuje poriadny kus mäsa. Ideálne mäsa pekne prepečeného na ražni s ohňom a nejakú rafinovanú omáčku, podľa hesla – sme divosi, ale nie sme barbari.

Z mužov sa teda stali ochrancovia tradícií a strážcovia rodinného grilu. Od poriadneho kusa mäsa hodeného na rozpálenú placku sa tisícročiami vývoja, cibrenia a brúsenia techniky stal poriadny kus mäsa hodený na rošt, platničku či nádherne rozžeravenú lávovú... placku.

 

späť

 

Penam HYZA